neděle 19. ledna 2014

Úvod do prírodovedných múzeí v Číne

Ak neviete, kam za voľne žijúcimi zvieratami v Číne (nebojte sa, váš knižný sprievodca vám určite píše, že ak chcete pozorovať divoké zvery v Číne, tak to sa vaša šanca limitne blíži nule), okrem zoologických záhrad sa môžete vybrať ešte do rôznych typov „prírodovedných“ múzeí. Osobne som navštívila len jedno úplne klasické prírodovedné múzeum v Pekingu, ale tie možností sú ďaleko širšie, než by človek čakal.

Beijing Museum of Natural History (北京自然博物馆Běijīng zìrán bówùguǎn)

Haikouella lauceolata
Sinornis santensis
Typické prírodovedné múzeum v centre Pekingu, kde nájdete všetko od trilobita po žirafu. Múzeum je kompletne zrenovované a študovaný biológ tam má veruže čo obdivovať. Takmer celé prízemie je venované kostričkám a skamenelinám. Na svoje si prídu najmä fanúšikovia kambrickej fauny, v kameni pláva Haikouella, Fuxianhuia, Leanchoilia, Anomalocaris, Cindarella, či Naraoia. Botanikov pohľad utne jedna z najstarších fosílii a najbazálnejších skupín krytosemenných rastlín – Archaeofructus (nechýba pripojený chválospev zo Science). Od Jeholotritonov ku Sinornisom a Yangchuanosaurom až po Shansitherium. Zaujme aj časť venovaná čínskej faune, jedna z možností, kde  uzrieť čínskeho tigra, čínske ibisy, či čínske langury (tie posledné dve sa dajú pozorovať aj v prírode, ale to vám váš knižný guide nepovie). No a nechýbajú expozície africkej fauny, kde dominuje dioráma Masajov. Celkom podarená je expozícia „The Mystery of Animals“, kde si zopakujete všetko, čo ste sa naučili na základných prednáškach z etológie, ekológie a evolučnej biológie. No a aby nebolo všetko mŕtve, tak v najhlbšom poschodí sú akvária aj s karetami, veslonosmi (žiaľ, nie tými čínskymi), či kostlínmi. 
fotky z múzea:


Dinosaur Museum (恐龙馆, Kǒnglóng guǎn) 

Jedného neskorého večera na juhovýchode Sichuanu nás taxikár vyhodil niekde na kraji mesta na parkovisku. Že tu máme čakať na autobus, ktorým chceme putovať smerom ku „Hanging coffins“. Vystúpime z auta a čumí na nás megaobrovský betónový dinosaurus. To sme v mestečku Zigong (自贡), kde otvorili prvé Dinosaurie múzeum v Ázii. Múzeum je vystavané priamo nad miestom vykopávok (nálezisko Dashanpu), ktoré tu prebiehajú od roku 1972. Doposiaľ sa tu našlo viac ako 100 kostier z obdobia strednej Jury. Keďže len niečo okolo 20% svetových vykopávok dinosaurov pochádza z jury, o to cennejšie sú nálezy z Dashanpu. Medzi unikátnymi exponátmi je i prvá nájdená fosilizovaná koža stegosaura, prvá fosília parascapulárneho ostňa stegosaura (Gigantospinosaurus sichuanensis) napojená na kostru, prvé nájdené kostené „tail clubs“ u predstaviteľa sauropodov Shunosaurusa (tail clubs sú kostené masy na konci chvosta, známe skôr od ankylosaurov, či Glyptodonov), alebo kompletne zachované lebky ranných pterosaurov (Augustinaripterus longicephalus). Z kompletných kostier sa v halách týči Tianfuensis, Omeisaurus, Yangchuanosaurus a mnohé ďalšie. Na webových stránkach múzea sa dočítate, že múzeum je v Číne tak slávne, že i bývalý prezident Hu Jintao a mnohí ďalší politickí predstavitelia ho poctili návštevou. Žiaľ, v noci nemali otvorené a tak sme museli putovať ďalej.
Slušné anglické webovky Dinosaurieho múzea a zdroj obrázku: http://www.zdm.cn/en/index.html

The Insect Museum of West China (华希昆虫博物馆, Huáxī kūnchóng bówùguǎn)

zdroj: http://www.whatsonchengdu.com/travel-msg-64.html
Opäť v provincii Sichuan, tento krát ale v meste Dujiangyan neďaleko Chengdu, kde sa nachádza najmodernejšie čínske hmyzie múzeum otvorené v roku 2011. Na rôznych anglicky píšucich stránkach chvália múzeum takýmito slovami: „The Insect Museum of West China has a collection of about 400,000 million insect samples, totaling the largest in Asia.The museum has over 20,000 insect samples on display, including about 1,700 species of Chinese butterflies and approximately 60,000 species of other insects collected from 40 countries around the world, of which over 40 are rare and unique.“ V tomto prípade okopčené z www.china.org.cn, ale obdobný text nájdete po rôznu inde, nič to, že tie čísla sú akosi podivné. Každopádne má múzeum veľkolepú kolekciu motýľov, dokonca o 300 druhov väčšiu, než Taiwan ako sa hlása inde (http://www.gochengdoo.com/en/blog/item/2254/asias_largest_butterfly_collection_opens_in_sichuan). No a keby ste Sichuan náhodou nemali po ruke, obdobne hmyzocentrické zariadenie nájdete aj v populárnejšom Šanghaji - Shanghai Insect Museum of Chinese Academy of Sciences.
zdroj: http://www.china.org.cn